موشکافی استارتاپ های فعال در حوزه فشار خون، نقش استارتاپ های بین‌المللی چیست؟

 موشکافی استارتاپ های فعال در حوزه فشار خون، نقش استارتاپ های بین‌المللی چیست؟

متاسفانه فشار خون بالا مهم‌ترین عامل ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، ناتوانی و مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می‌شود. تشخیص و درمان به موقع فشار خون بالا نقش بسیار مهمی در طول عمر مبتلایان دارد. امروزه نقش شتاب دهنده ها و استارتاپ ها در حوزه درمان و سلامت اجتناب ناپذیر است. در این مقاله قصد داریم استارتاپ ها و شتابدهنده های فعال در حیطه فشار خون را به شما معرفی کنیم.

با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان این مقاله همراه باشید!

کد مطلب: ۹۹۰۱۰۱۹

استارتاپ - شتابدهنده - فشار خون - فشار خون بالا - درمان فشار خون بالا

فشار خون بالا به چه معناست؟

بیماری فشارخون بالا بیماری مزمن شایعی است که در آن مقدار فشارخون از حد طبیعی بالاتر می رود.
فشار خون نیروی خون در مقابل دیواره رگ‌های خونی است. فشارخون بالا منجر به آسیب اندام‌های حیاتی مثل قلب، مغز، کلیه و چشم می شود.
فشار خون طبیعی زیر ۸۰/۱۲۰ میلی متر جیوه (دوازده روی هشت) می باشد.

پرفشاری خون، فشار سیستولیک برابر ۱۴۰ یا بیشتر و یا فشارخون دیاستولیک ۹۰ یا بیشتر است.
البته این به شرطی است که شکل طولانی مدت بالا بماند. در یک جمله می توان گفت که مهم‌ترین مشخصه پرفشاری خون، بی علامتی آن است و این مهم‌ترین مانع در تشـخیص و کنترل پرفشاری خون در جامعه محسوب می شود. علائم سردردهای ناشی از فشار خون بالا از معدود علائمی هستند که حین این بیماری نمایان می‌شوند. باید توجه داشت که فشار خون به طور طبیعی در اثر استرس و فعالیت بدنی بالا میرود، اما فردی که دچار بیماری فشارخون بالا است هنگام استراحت نیز فشار خونش بالاتر از حد طبیعی است.
لذا تنها راهی که می‌توان به آن پی برد، اندازه گیری فشارخون به وسیله دستگاه فشارسنج است.
فشار خون بالا گاهی «قاتل خاموش» نیز نامیده می‌شود چرا که تا مراحل انتهایی اغلب هیچ علامتی ندارد.

درمان فشار خون بالا

فشارخون بالای اولیه درمان قطعی ندارد و احتمال بهبودی کامل بسیار نادر است.
اما اگر فشار خون بالا به موقع تشخیص داده و درمان شود و بیمار به طور مرتب تحت مراقبت باشد، قابل کنترل است و می‌توان از عوارض آن پیشگیری نمود. در فشارخون بالای ثانویه اگر علت و بیماری که سبب ایجاد فشارخون بالا شده است درمان شود، در اکثر موارد فشارخون به وضـع طبیعی برمی‌گرددو بیمار بهبود می‌یابد.

برای درمان فشار خون بالا دو نکته مهم تغییر سبک زندگی و استفاده صحیح، منظم و مداوم از داروهای تجویز شـده توسـط پزشک در صورت آغاز درمان دارویی، حائز اهمیت است.

استارتاپ - شتابدهنده - فشار خون - فشار خون بالا - درمان فشار خون بالا

استارتاپ ‌ها

با ورود به عرصه فناوری نیازهای جوامع رو به تغییر است.
به‌گونه‌ای که بیشتر خدمات توسط پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌ها انجام می‌شود.
برطرف کردن نیازهای حوزه درمان و سلامت هم از این قاعده مستثنی نیست.
امروزه بسیاری از خدمات این حوزه مانند گرفتن نوبت برای ویزیت، پیدا کردن پزشک مناسب، نیاز به پرستار برای کودک یا سالمند، یافتن داروهای مورد نیاز و … از طریق همین نرم‌افزارها انجام می‌شود.

استارتاپ های فعال در حوزه فشار خون

استارتاپ CVRx

سی وی آر ایکس یک استارتاپ در حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی در حال توسعه است و بر روی درمان و کنترل نارسایی‌های قلبی تحقیق می‌کند. این شرکت با کمک شتابدهنده ها محصولی به نام Barostim Neo را طراحی و تولید کرده است که یک مولد پالس الکتریکی می‌باشد. باروستیم نئو یک ایمپلنت پیشرفته است که با حداقل تهاجم ممکن در زیر استخوان ترقوه کاشته می‌شود و با استفاده از فناوری high tech خود می‌تواند با ایجاد پالس‌های الکتریکی، فعالیت سمپاتیک مربوط به عروق خونی بدن را کاهش و فعالیت پاراسمپاتیک را افزایش دهد. در نهایت می‌تواند فشار خون بالا را از طریق پیام‌های عصبی متعادل کند.

استارتاپ CVRx فعالیت خود را از سال ۲۰۰۱ در آمریکا شروع کرده است. همچنین توانسته در ۵ دوره مبلغ ۱۷۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند.

استارتاپ Sentinel Health Care

سنتینل یک پلتفرم پایش مجازی فشار خون است. پس از این که پزشک فشار خون بالا را تشخیص می‌دهد، بیمار خود را در پلتفرم سنتینل ثبت نام می‌کند و یک فشارسنج مچ بندی در اختیار بیمار قرار داده می‌شود. هر روز به بیمار یادآوری می‌شود تا فشار خود را اندازه گیری کند. اطلاعات به طور خودکار وارد پلتفرم می‌شود. پزشک نیز هر زمان که بخواهد به اطلاعات و وضعیت بیمار خود دسترسی دارد. همچنین گزارشات ماهیانه نیز از وضعیت درمان وی دریافت می‌کند. در نهایت درمان فشار خون بالا را تسهیل می‌شود.استارتاپ سنتینل اولین بار به کمک یک شتابدهنده در سال ۲۰۱۷ راه اندازی شده و در اولین دوره سرمایه گذاری موفق به جذب ۲ میلیون دلار شده است.

استارتاپ - شتابدهنده - فشار خون - فشار خون بالا - درمان فشار خون بالا

استارتاپ Verily

وریلی در حال ایجاد ابزارهای پزشکی و پلتفرم‌هایی است تا بتوانند جمع آوری داده های بهداشتی مداوم را برای تصمیم گیری به موقع و مداخلات مؤثر انجام دهند. این استارتاپ در حال انجام مطالعات طولی برای درک بهتر روش های پیش بینی و جلوگیری از بروز بیماری و پیشرفت است. دانشمندان شرکت وِریلی در روشی تازه با تحلیل و بررسی اسکن‌های پشت چشم بیمار، اطلاعات دقیقی از سن فرد، فشار خون و احتمال سیگاری بودن او به دست آورده‌اند. به این ترتیب آنها قادر خواهند بود، خطر ابتلای افراد به مشکلات شدید قلبی همچون حمله قلبی را با همان دقت روش‌های حال حاضر، پیش‌بینی کنند.

یافته‌های جدید‌ به پزشکان این امکان را می‌دهد که تنها با دریافت داده‌های پزشکی مختصری از بیمار، اطلاعات گسترده‌ای از آن استخراج کنند. در این شیوه، به جای مراجعه به پزشکان متعدد، روش‌های درمانی پیشرفته‌ و کار‌آمد‌تر شده است. با توجه به اینکه در این روش نیازی به گرفتن آزمایش خون نیست، به‌کارگیری این الگوریتم، تشخیص ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را برای پزشکان ساده‌ و سریع‌تر کرده است. با این وجود، این روش باید قبل از آن‌که در مراکز پزشکی به کار گرفته شود، چندین بار مورد آزمایش قرار بگیرد.

Verily در یک شتابدهنده آمریکایی قرار دارد و بالغ بر ۱.۸ بیلیون دلار بودجه دارد.

منابع:

https://goums.ac.ir/

https://medtourpress.ir/

http://honam.ir/blog/treatment-of-headaches-caused-by-high-blood-pressure/

https://www.medicalstartups.org/

https://tracxn.com/d/trending-themes/Startups-in-Hypertension-Treatment-Devices

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *