کلیدی‌ترین راه‌های جذب سرمایه در استارتاپ – قسمت دوم

کلیدی‌ترین راه‌های جذب سرمایه در استارتاپ – قسمت دوم

کدمطلب: ۹۹۱۱۰۲۰۳
در آغاز فعالیت یک کسب و کار هر چقدر هم ایده اولیه شما عالی باشد، یکی از عناصر اساسی موفقیت، توانایی شما در جذب سرمایه کافی برای شروع و رشد استارتاپ است. راه‌های مختلفی برای دریافت سرمایه اولیه وجود دارد. برخی از راه‌هایی که به خصوص در مراحل اولیه می‌توان از آن کسب سرمایه نمود را در مقاله اول بررسی نمودیم. در این مقاله به سراغ باقی راه‌ها خواهیم رفت. اما از هر روشی که بخواهید استفاده کنید، باید بدانید که جذب سرمایه برای استارتاپ هرگز آسان نیست و معمولاً بیش از آنچه پیش بینی کردید، طول می‌کشد.
پس با تیم تحلیلی دارو و سلامت شتابدهنده دارویی هنام تا پایان مقاله همراه باشید.

راه‌های جذب سرمایه برای استارتاپ

در مقاله اول از راه‌های مختلف جذب سرمایه نام برده و آن‌ها را بررسی نمودیم. راه‌های گفته شده اکثرا در مراحل ابتدایی رشد استارتاپ مورد استفاده قرار می‌گیرندو در ادامه راه‌های دیگری را بررسی خواهیم کرد که در مراحل پیشرفته موثرترند.
شاید بتوان گفت جذب سرمایه از این راه‌ها سخت‌تر است. چراکه معمولا مبلغ سرمایه گذاری بیش‌تر بوده و درنتیجه ریسک آن بیش‌تر است. به همین دلیل سرمایه گذاران با دقت و وسواس بیش‌تری در مورد همکاری با شما تصمیم خواهند گرفت.

۶. سرمایه گذار خطر پذیر در استارتاپ ( Venture Capital )

بسیاری از استارتاپ هایی که به دنبال تأمین مالی هستند به شرکت‌های سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) مراجعه می‌کنند. این شرکت‌ها می‌توانند برای آن‌ها سرمایه فراهم کنند. همچنین می‌توانند کمک‌های استراتژیک نظیر معرفی مشتریان، شرکا و کارمندان بالقوه و موارد این چنینی نیز ارائه کنند.

استارتاپ

به دست آوردن سرمایه از سرمایه گذاران خطر پذیر آسان نیست! سرمایه گذاران خطرپذیر معمولاً می‌خواهند در استارتاپ هایی سرمایه گذاری کنند که پتانسیل رشد بالا دارند و پیش از این امکان موفقیت آن‌ها تا حدودی نشان داده شده است. به عنوان مثال، استارتاپی که یک نمونه اولیه محصول فعال یا دیتاهایی از پذیرش زودرس مشتریان و چنین نشانه‌هایی دارد.

بنابراین لازم است بدانید که معیارهای حائز اهمیت برای سرمایه گذاران خطرپذیر چه مواردی هستند.

نکات مهم برای VC ها:

  • حوزه فعالیت مانند نرم افزار، رسانه دیجیتال، SaaS ، بیوتکنولوژی و … .
  • مرحله استارتاپ مراحل اولیه بذر یا دور A یا دور بعد.
  • مکان جغرافیایی به عنوان مثال، سانفرانسیسکو، Silicon Valley ، نیویورک و … .

پس اولین نکته کلیدی قبل از مراجعه به یک سرمایه گذار خطرپذیر، این است که آیا تمرکز وی با شرکت شما و مرحله توسعه آن همسو است یا خیر. بنابراین یک لیست کوتاه از این VC ها تهیه کنید که در حوزه فعالیت شما شما سرمایه گذاری می‌کنند و می‌توانند راهنمایی و ارزش افزوده مورد نظر شما را فراهم کنند.

استارتاپ

دومین نکته کلیدی که باید بدانید این است که VC ها روزانه بسیاری ایمیل دریافت می‌کنند. ایمیل‌هایی از طرف شرکت‌های مختلف که می‌خواهند به آن‌ها پیوسته و کمک مالی دریافت کنند. اما تقریباً همه این ایمیل‌های ناخواسته نادیده گرفته می‌شوند. پس بهترین راه برای جلب توجه VC این است که از طریق یکی از همکاران قابل اعتماد آن‌ها، یا یکی از آشنایان حرفه‌ای VC ، مانند یک وکیل یا یک همکار کارآفرین، به آن‌ها معرفی شوید.

داشتن elevator pitch و pitch deck قوی، از دیگر نکاتی است که توجه VC را به خود جلب می‌کند.

موارد اصلی که در مذاکره با VC مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند عبارتند از:

  • ارزیابی شرکت
  • مقدار سرمایه گذاری
  • شکل سرمایه گذاری (معمولاً از طریق سهام ترجیحی قابل واگذاری)
  • ترجیح انحلال سرمایه گذاری سهام (اولویت حق بازپرداخت ابتدا با فروش تجارت یا انحلال آن)
  • حق دریافت گزارش‌های مالی دوره‌ای و سایر اطلاعات

موارد بررسی شده بسیار بیش‌تر هستند و در اینجا تنها به برخی از مهم‌ترین‌های آنان اشاره شده است.

استارتاپ

تمام مراحل، از جلسات اولیه تا خاتمه معامله، می‌تواند از ۶۰ تا ۹۰ روز یا حتی بیش‌تر طول بکشد. بنابراین مطمئن شوید که این زمان را در برنامه ریزی خود در نظر بگیرید. همچنین خیلی بهتر است که پیش از اینکه کسب و کار شما به سرمایه زیاد نیاز داشته باشد، به دنبال جذب بودجه برای خود باشید و برای آن برنامه ریزی کنید.

۷. گرفتن وام مخصوص بیزنس‌های کوچک و استارتاپ ها
( small business loans )

این نوع وام‌ها می‌توانند:

به رشد تجارت شما کمک کند،

✔️ بودجه تحقیق و توسعه جدید را تأمین کند،
✔️ به شما کمک کند در حوزه‌های جدید گسترش پیدا کنید،
✔️ تلاش‌های فروش و بازاریابی را افزایش دهید،
✔️ افراد جدید استخدام کنید،
و … .

استارتاپ

انواع مختلفی از این وام‌ها در دسترس است که بسته به نیاز شغلی، مدت وام و شرایط خاص وام متفاوت خواهند بود.

تا اینجا اصلی‌ترین راه‌های جذب سرمایه در مراحل اولیه و پیشرفته را شناختیم. اما…

چگونه در کسب سرمایه مورد نیاز از هر یک از این روش‌ها موفق شویم؟

تلاش برای یافتن سرمایه برای شروع فعالیت استارتاپ همانند یک کار تمام وقت است! چراکه کارهای زیادی باید برای آن انجام شوند؛ از شبکه سازی با سرمایه گذاران گرفته تا ارتباط با سایر بنیان گذاران.

سرمایه همچون قلب موفقیت هر کسب و کار است، اما کسب آن می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد.

با این حال با کار با سرمایه گذاران مناسب و صرف وقت برای هدفمند حرکت کردن در این مسیر، می‌توانید گام‌های مهمی در جهت تأمین اعتبار مورد نیاز استارتاپ خود بردارید. اشتباه برداشت نکنید! این کار قطعا دشوار خواهد بود. اما دست از تلاش برندارید. چراکه از بزرگترین متغیرها در کل این فرایند انگیزه است. به عنوان یک استارتاپ ، رد شدن بخشی از مسیر شما خواهد بود. حفظ انگیزه در طی مسیر بنیان موفقیت کسب و کار شما خواهد بود.

سخن پایانی

در این دو مقاله سعی کردیم کلیدی‌ترین راه‌های جذب سرمایه برای استارتاپ را بررسی نماییم. اما کسب و کار شما از کدام یک از راه‌های گفته شده باید استفاده کند؟ این موضوع تا حد زیادی به مرحله تامین مالی استارتاپ شما بستگی دارد. در مراحل مختلف هر یک از روش‌های گفته شده می‌توانند برای شما راه‌گشا باشند. پس ابتدا باید بدانید استارتاپ شما در کدام مرحله قرار دارد. برای بررسی این موضوع مقاله‌های بعدی در شتابدهنده هنام را از دست ندهید!

منابع

Business News Daily
Forbes

تبلیغات دیجی کول

هاله نورسته

من هاله نورسته هستم، دانشجوى داروسازى ورودى ٩٦ دانشگاه علوم پزشكى زنجان. به حوزه كسب و كار و استارتاپ‌ها و مدیریت سلامت خيلى علاقه دارم و الان مدتى هست كه در زمينه توليد محتوا و ماركتينگ فعاليت ميكنم.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *