روش های نوین درمان فشار خون بالا و نقش شتابدهنده ‌ها

بیماری فشار خون بالا 

فشار خون بالا یکی از شایع ترین بیماری های سیستم قلب و عروق است.
فشار خون دائمی می‌تواند به ارگان هایی مانند قلب و مغز صدمه بزند. معمولا فشارخون با ۲ عدد گزارش می‌شود که در شرایط بیماری فشار خون بالا این اعداد به بالای ۱۲۰/۸۰ می‌رسند. تعداد مبتلایان به این بیماری در سراسر جهان به بالای یک میلیارد نفر می‌رسد. با توجه به اینکه فشار خون بالا از شایع ترین ریسک فاکتور های مرگ و میر است تشخیص و کنترل فشار خون از اهمیت بالایی برخوردار است. 
در این مقاله با نقش شتابدهنده ها در درمان فشار خون بالا آشنا می‌شویم.
با تیم تحلیلی دارو و سلامت هنام تا پایان این مقاله همراه باشید.

در همین رابطه در هنام بخوانید: فشار خون چیست و فشار خون‌ بالا چند است؟

نقش شتابدهنده ها در درمان بیماری فشار خون بالا 

شتابدهنده‌ها چگونه به بیماران مبتلا به بیماری فشارخون بالا کمک می‌کنند؟
انجمن قلب آمریکا در پاسخ به این سوال عرصه های فعالیت شتابدهنده ها در سه دسته ی پایش، تغییر الگوی زندگی و کنترل فشار خون عنوان می‌کند.

توانمندسازی بیماران 

با تغییر نقش اولیه کادر درمان، اکنون بیماران در موقعیتی قراردارند که به صورت فعال کنترل سلامت خود را با استفاده از تکنولوژی های سلامت و دستگاه ها بر عهده بگیرند. این فرصتی برای افزایش آموزش و فعالیت بیماران از طریق داروسازان، مراکز سلامت و سایر کادر درمان است تا نشان دهند که تغییرات الگوی زندگی تاثیر زیادی در کنترل فشار خون دارد. 

ایجاد انگیزه های مالی

 با توجه به اینکه فشار خون بالا بیماری مزمن است، هزینه ها در کنترل فشار خون عامل محدود کننده کیفیت درمان است. به عنوان مثال در شتابدهنده Twine Health با استفاده از پلتفرم بر پایه ی دستگاه نه تنها هزینه ها را کاهش دادند بلکه کیفیت درمان را به طرز چشمگیری افزایش داده‌اند.
مدل های پرداخت هزینه به بیمه ها و تامین کنندگان دارو نیز کمک می‌کند. این مدل ها با برنامه های درمانی ارزان قیمت تر علاوه بر حفظ سلامت بیمار و کاهش هزینه های بستری احتمالی، انگیزه ی همکاری برای بیمه ها ایجاد می‌کند. به عنوان مثال سیستم تواقفی جدیدی بین ایالت مریلند آمریکا و مراکز پزشکی این ایالت برقرار شده است. هدف ازین توافق کاهش هزینه های بیماران بیماری های مزمن مانند فشارخون بالا بوده است.

ایجاد ارتباطات قدرتمند

در بطن سیستم سلامت آنچه که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، ارتباطات است. ارتباط پزشک با بیمار، بیمار با داروساز و … که این موضوع با حمایت تکنولوژی این روابط را تقویت کرده و تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی بیمار خواهد گذاشت. 

اگرچه، استفاده از این تکنولوژی ها علاوه بر بیمار نیازمند همکاری، کاردیولوژیست ها، مراکز سلامت، بیمه ها، محققان، داروسازان و نوآوران است. در این حالت علاوه بر مراقبت های سلامتی منظم، محققان قادر به مطالعه سریع مدل های درمانی و احاطه به بازدهی این درمان ها از طریق تکنولوژی هستند.

دستبند کنترل فشار خون آکیتا

پایش مداوم فشار خون 

بیماری های مزمن مانند فشارخون بالا نیازمند پایش مداوم هستند.
این پایش هم اکنون از طریق دستگاه های اندازه‌گیری فشار خون انجام می‌شود.از آنجایی که این اطلاعات می‌بایست به صورت مداوم ثبت شوند، استارتاپ های زیادی درین زمینه وارد شده اند. استارتاپ اکتیا (Aktiia) از نمونه ها موفق است.
این شتابدهنده با تولید دستبند هایی که به صورت بی سیم به تلفن همراه شما متصل می‌شوند به طور مداوم فشارخون شما را اندازه گیری می‌کند.

در همین رابطه در هنام بخوانید: درمان فشار خون بالا، نانو دارو‌ها چه می‌گویند؟

درمان های نوین

در روند درمان بیماری فشار خون بالا، ممکن است افرادی به درمان پاسخ ندهند. دلیل عدم پاسخ به درمان همچنان شناخته شده نمی‌باشد. لذا درمان های جدید و پیچیده تر در درمان این بیماران به کار برده می‌شود. یکی از مثال های این درمان کاشت ایمپلنت در دیواره قلب می‌باشد.
استارتاپ Vascular Dynamics با ایجاد پلتفرم موبیوس، ایمپلنت را کنترل کرده و از طریق آن از تغییر شکل قلب و افزایش فشارخون جلوگیری می‌کند.

در همین رابطه در هنام بخوانید: بهترین روش‌ها برای درمان سردردهای ناشی از فشار خون بالا

سخن پایانی

تکنولوژی های سلامتی همراه با صنعت پیشرفت می‌‌کنند اما نباید تکنولوژی های سلامت به جای کادر درمان در نظر گرفته شوند. تکنولوژی در امور سلامت به منظور تشدید تاثیر کادر درمان و توانمند سازی بیماران در پایش سلامت خود استفاده می‌شود. ارتباط بهتر بیمار و کادر درمان، بیمار توانمند و فعال، کاهش هزینه های مالی درمان و نهایتا پایش مداوم فشارخون و درمان های نوین نقش های متنوع تکنولوژی و استارتاپ ها را به ما نشان می‌دهد. 

منابع بیشتر

 Top Cardiac Monitoring Startups Industry

Hello Heart raises $12 million for at-home monitoring and behavioral treatment for hypertension

Epidemiology of hypertension

AHA

 A Change In How Hospitals Are Paid Boosts Public Health

A digital solution to the worldwide scourge of hypertension

vasculardynamics

AHA Health Tech Forum

TwineHealth

The Incentive Cure

تبلیغات دیجی کول

honamBlgAdmin

من سروش سراب هرسینی هستم. مدیر تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *