تیم استارتاپ من؛ پیش به سوی فتح اورست!

 تیم استارتاپ من؛ پیش به سوی فتح اورست!

۹۹۰۹۰۳۰۱
یک استارتاپ، بدون تیمی برای عملی کردن ایده‌هایش، اساسا بی‌معنی است. در حقیقت، موفقیت شرکت‌هایی مانند گوگل، اپل و ماکروسافت، در گرو درک عمیق آن‌ها از اهمیت حضور یک تیم قوی می‌باشد.
یک تیم کارآمد، به عنوان دارایی اصلی استارتاپ مطرح است!
به عبارت دیگر، رویای یک کارآفرین، از طریق یک تیم کارآمد به حقیقت می‌پیوندد. در این مقاله به این موضوع پرداخته‌ایم که چرا یک استارتاپ برای موفقیت، ۱۰۰ درصد به یک تیم کارآمد نیاز دارد؟
با تیم تحریریه شتابدهنده دارویی هنام همراه باشید.

تیم استارتاپ؛ راه میانبر برای رسیدن به قله

تیم استارتاپ
جلسه تیم استارتاپ

تیم استارتاپ در زمینه‌های زیر، می‌تواند به عنوان راه میانبر برای رسیدن به قله عمل کند :

  • دستیابی به نوآوری و خلاقیت بیشتر
  • رشد کسب و کار
  • ایجاد فضای رقابتی
  • جذب بودجه بیشتر
  • گسترش کسب و کار عملی کردن ایده ها

بنابراین، حضور یک تیم برای موفقیت یک استارتاپ لازم است. آیا در مورد بنیانگذاران یک استارتاپ نیز، این قانون صادق است؟

در هنام بخوانید: یک یا چند بنیانگذار برای استارتاپ؛ مسئله این است!

دستیابی به نوآوری و خلاقیت بیشتر

تیم استارتاپ

یک تیم کارآمد، کسب و کار استارتاپ را در سطحی قرار می‌دهد که رقبا حتی از نظر نوآوری نیز به گرد پای آن نمی‌رسند! استارتاپ‌هایی که افراد برتر را استخدام می‌کنند، معمولا موفق به عرضه محصولات باور نکردنی می‌شوند. این شرکت ها بدین صورت نیز بازار را تحت شعاع قرار می‌دهند. بهترین مثال این داستان، اپل است! شرکتی که همواره در راستای جذب بهترین ذهن‌ها و خلق نوآوری پیشرو بوده است.
بنابراین هسته اصلی یک استارتاپ در مرحله اولیه تیم سازی می‌بایست به اهمیت این موضوع توجه شایانی داشته باشد، در نتیجه‌ این توجه، خلق نوآوری و پیشرفت با سرعت بالاتری میسر خواهد شد.

رشد کسب و کار

هر کسب و کاری، به مرحله رشد و نیز تحقق اهداف دست پیدا نمی‌کند.
یکی از دلایل این امر، عدم وجود تیم قدرتمند و افراد تواناست.

در این زمینه، مطالعه‌ای در دانشکده مدیریت روتمن انجام شده است. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که موفقیت یک سرمایه گذاری جدید، اغلب به توانایی بنیانگذار در جذب تیم کارآمد بستگی دارد.
در حقیقت برای دستیابی به موفقیت، ویژگی‌های فردی بنیانگذار به خودی خود حائز اهمیت است؛ اما مسئله‌ی مهم‌تر، حضور یک تیم توانا در کنار او می باشد. هر چه توانایی‌های تیم بیشتر باشد، موفقیت استارتاپ نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.

رقابت پذیر بودن

رقابت، بخشی از دنیای کسب و کار است. برای موفقیت استارتاپ در این مسیر پر چالش، فاکتورهایی تعریف می‌شوند. ابزار، منابع و تیم کارآمد و توانا جزء این دسته قرار می‌گیرند. اما فقدان تیم شایسته، حتی با وجود منابع و سرمایه کافی، شکست استارتاپ را به همراه خواهد داشت.
یک تیم پر از ذهن‌های خلاق، دستیابی به مجموعه متنوعی از ایده‌های نوآورانه را به ارمغان می‌آورد، همین امر، می‌تواند جایگاه استارتاپ را در بازار کسب و کار پر رنگ‌تر کند.

جذب بودجه بیشتر

چرا تمایل دارید من در استارتاپ شما سرمایه گذاری کنم؟

این سوالی است که معمولا سرمایه گذار برای استارتاپ مطرح می‌کند. شاید بتوان گفت که پاسخ استارتاپ برای این پرسش، سرنوشت ساز است. یکی از پاسخ‌های مطلوب، اشاره به حضور تیم توانا و خلاق و پر از ارتباطات برای استارتاپ است.
در حقیقت، اغلب سرمایه گذاران، تنها در صورتی در استارتاپ، سرمایه گذاری می‌کنند که از وجود یک تیم واجد شرایط اطمینان حاصل کنند. از نگاه منتقدانه سرمایه گذاران، حضور یک تیم کارآمد برای استارتاپ بسیار حائز اهمیت است. مجموعه‌ای از افراد واجد شرایط که سرمایه را به ارزش تبدیل خواهند کرد.
یادتان نرود که با تشکیل تیم، انبوهی از ارتباطات را با دوستان و آشنایان اعضا ایجاد می‌کنید.
ارزش این ارتباطات را در تک تک مراحل پیشرفت استارتاپ مشاهده خواهید کرد!

گسترش کسب و کار

وجود یک تیم شایسته، برای دستیابی به اهداف و چشم انداز‌ها ضروری است. یکی از چشم انداز‌های هر کسب و کاری، گسترش و توسعه آن می‌باشد. برای مثال، یک کسب و کار نوپا که در زمینه تولید فعالیت می‌کند، برای موفقیت و توسعه کار خود، به تیمی نیاز دارد که :
در زمینه‌های بازاریابی، تولید، فروش، زنجیره تامین، مهندسی و آزمایش کیفیت محصول دارای توانایی باشد.

اثر بخشی و بهره وری

نتیجه گرا بودن، یه ویژگی منحصر به فرد مطرح برای تیم است.

استارتاپ به تیمی نیاز دارد که خارج از چهارجوب فکر کنند. در حقیقت، یک تیم می‌تواند به راه حل‌هایی دست یابد که به تنهایی حاصل نمی‌شوند. کارآفرینان موفق، برای حل چالش‌های خود، به ذهن برتر تیم خود اعتماد می‌کنند.
بنابراین، در صورتی که تیم کارآمد نباشد، شکست استارتاپ حتمی خواهد بود.

عملی کردن ایده ها

یک تیم، چشم انداز کارآفرین را به حقیقت مبدل می‌سازد. در حقیقت اهداف بزرگ را به موارد کوچک تقسیم می‌کند. سپس از تحقق یافتن آن اهداف، اطمینان حاصل می‌کند. بدین صورت، گام به گام و برنامه ریزی شده، مسیر موفقیت طی می‌شود.

امکان دستیابی به نقاط عطف در طول مسیر نیز اساسا به تیم بستگی دارد.
دانش، مهارت، نگرش صحیح از ویژگی‌های یک تیم کارآمد است.

سخن پایانی

هر کسب و کار، برای موفقیت به فاکتور های مختلفی نیاز دارد.
یکی از این موارد، حضور تیم شایسته است که در این مقاله به آن پرداخته شد. در مقاله‌های بعد، بیشتر در این باره توضیح داده خواهد شد.

منابع

startupinfo

تبلیغات دیجی کول

دنیا کریم پور

سلام! من دنیا کریمپور هستم، دانشجوی داروسازی ورودی بهمن 94، دانشگاه آزاد تهران واحد علوم دارویی. از وقتی یادمه به نوشتن علاقه داشتم. تجربه‌هایِ جدید، من رو به وجد میارن. لازمه‌ی شروعِ خوب در هر کاری‌ اینه که هویتِ فعلیِ اون حوزه رو بشناسیم و سپس براساس داده‌های فعلی، مسیرِ بعدی رو انتخاب کنیم. تولیدِ محتوا این شناخت رو در زمینه‌های مختلف، هم برای نویسنده و هم مخاطب فراهم می‌کنه. از این جهت علاقه‌مند هستم نوشتن رو به طور هدفمند در این جهت پیش ببرم‌.

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *