استفاده از فناوری برای کمک به استفاده مستمر دارو

 استفاده از فناوری برای کمک به استفاده مستمر دارو

قیمت بالای دارو، فراموشی در مصرف سر وقت و فقدان علائم بیماری از جمله عواملی هستند که موجب می‌شود تا بیمار نسخه تجویز شده را استفاده نکند یا به صورت مستمر و تا انتها دارو را مصرف نکند. پزشکان با استفاده از فناوری می‌توانند به رفع این مشکلات کمک کرده و به اثربخشی داروهای تجویزی کمک کنند.

استفاده مستمر از دارو با کمک فناوری

استفاده مستمر و کامل دارو در تاثیر آن روی بدن نقش بسیار مهمی دارد، طی چند دهه گذشته این موضوع به عنوان یکی از نگرانی‌های پزشکان بوده است. بسیاری از بیماران داروهای خود را تا انتها استفاده نمی‌کنند یا براساس آنچه که پزشک تجویز کرده، دارو را مصرف نمی‌کنند. شیوع کرونا می‌تواند این مشکل را عمیق‌تر کند.

۳ دلیل اصلی وجود دارد که بیماران نسخه‌های پزشکی را کامل استفاده نمی کنند یا داروهای خود را طبق دستورالعمل مصرف نمی کنند: هزینه زیاد، کمبود علائم و فراموشی.

یک عامل عمده در عدم رعایت داروها، هزینه بالا است. براساس نتایج یک مطالعه منتشر شده در Annals of Internal Medicine ، ارتباط مستقیمی میان هزینه بیمار و احتمال ترک نسخه وجود دارد. بیمارانی که ۵۰ دلار برای ویزیت پرداخت می‌کنند تقریبا ۴ برابر بیشت از بیمارانی که ده دلار پرداخت کرده‌اند نسخه را کنار می‌گذارند.

در هنام بخوانید: سه چالش ترکیب پزشکی دقیق و مراقبت‌ روزانه چیست؟

شدت فراموشی مصرف دارو با شیوع کرونا

برخی بیماران، علائم بیماری را حس نمی‌کنند، نظیر کلسترول یا فشار خون بالا، به سرعت دارو را کنار می‌گذارند. فراموش نیز همیشه به عنوان عاملی برای ترک دارو بوده است که این موضوع با شیوع کرونا شدت بیشتری گرفته است. اما با استفاده از ابزارهای یادآوری می‌توان به بیمار کمک کرد تا دارو را سر وقت و کامل مصرف کند.

فناوری و دارو

اعضاء تیم مراقبت می‌توانند با استفاده از فناوری‌های مختلف به شفافیت قیمت، ارائه مسائل اموزشی به بیمار و یادآوری مستقیم از طریق تلفن همراه به رفع این مشکل کمک کنند. با این کار پیگیری دارو و پیامدهای بهداشتی آن بهبود پیدا می‌کند. فناوری می‌تواند ارتباط ایمن میان پزشک و داروساز را تسهیل کند.

برای مثال وقتی پزشکان جزئیات قیمت‌گذاری دارو را برای بیمار بدانند، هنگام تجویز اگر بیمار استطاعت مالی نداشته باشد، پزشک می‌تواند گزینه کمک مالی را بررسی کند. ابزار شفافیت در زمان تجویز دارو به بیمار کمک می‌کند تا پیش از مراجعه به داروخانه بداند که هزینه چقدر می‌شود و بیمار با شوک قیمت روبرو نمی‌شود.

منبع:

https://www.oncnursingnews.com/publications/oncology-nurse/2020/October-2020/improve-medication-adherence-with-technology

تبلیغات دیجی کول

سروش سراب هرسینی

من سروش سراب هرسینی هستم. سردبیر تیم تولید محتوای شرکت شتابدهنده دارویی هنام فارمد و دبیر کمیته مدیای ایفسا (فدراسیون جهانی دانشجویان داروسازی - شعبه ایران). سال 1394برنده جایزه ویژه جشنواره ملی فیلم عمار شدم و به صورت تخصصی در حوزه سئو، تولید محتوا و ویدیو فعالیت میکنم

Write a Review

پیشنهاد می‌کنیم این‌ها را هم بخوانید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php74) in Unknown on line 0